Firstbeat - analýza životního stylu
- Analýza životního stylu a Well-being - Firstbeat Health
- Profesionální sport - Firstbeat Sports
- Referenční projekty


Firstbeat Technologies Ltd vyvinula revoluční výpočetní technologii, která poskytuje komplexní informace o různých funkcích a stavech lidského těla na základě rozboru měření srdeční.
Srdce může poskytovat velké množství informací o našem těle, protože srdeční frekvence se neustále přizpůsobuje, od úderu k úderu, aby splňovalo požadavky našeho každodenního života. Z tohoto důvodu, srdeční frekvence není nikdy konstantní - časový rozdíl mezi dvěma po sobě následujícími údery srdce se změní z rytmu do rytmu. Tato varianta se nazývá srdeční frekvence variabilita, HRV.
Firstbeat technologická analýza je založena na rozpoznání různých tělesných reakcí z tepové frekvence a proměnlivosti srdečního rytmu. Například následující základní tělesné funkce ovlivňují srdeční akci:
- Nádech a výdech, kontrola dechu
- Hormonální reakce
- Metabolické procesy a energetický výdej
- Nastavení autonomního nervového systému
- Fyzická aktivita, cvičení a zotavení z fyzické aktivity
- Pohyb a změny v držení těla
- Kognitivní procesy a duševní zátěž
- Stresové reakce, relaxace a emocionální reakce
Řešení můžeme srovnat s grafickým algoritmem, který provádí výpočty na základě newtonovské fyziky: Firstbeat algoritmus vychází z údajů o srdečním tepu – počítá a tvoří digitální model lidského těla prováděním reálných výpočtů týkajících se tělesných stavů v souladu s obecnými fyziologickými principy tělesných funkcí.
Důraz je kladen na výzkum
Firstbeat produkty jsou v souladu s uznávanými vědeckými fakty o fyziologii lidského těla, zejména v oblasti kardiovaskulárních funkcí a autonomní nervový systém (ANS), fyziologii cvičení a psychofyziologii.
Podílíme se výzkumných projektech a podporujeme používání našich produktů, které se orientují na analýzu srdečního tepu. Provádíme základní i aplikované výzkumy zaměřené na konkrétní cíle. Firstbeat corporation -pracuje s několika výzkumnými partnerskými univerzitami a výzkumnými ústavy, aby dále rozvíjely naše produkty a získávali ověřené informace o jejich používání.
Jako společnost, Firstbeat Technologies sro má silné výzkumné zázemí. Firstbeat je R & D spin-off z KIHU - Výzkumný ústav pro olympijské sporty, který se nachází v Jyväskylä, Finsko.
Rozvoj vědeckého poznání, trvající více než 20let výzkumu, aplikuje na své výrobky. Profesor Heikki Rusko dohlíží na výzkum zaměřený na měření funkce autonomního nervového systému (ANS) a výsledky aplikuje v praktickém využití na cvičební fyziologii a pracovním měření.
Výzkum se zejména zaměřuje na následující oblasti:
- Nepřímé měření autonomního nervového systému: kvantitativní metody, laboratorně ověřitelné hodnoty ANS
- Vytrvalostní (aerobní) trénink: Školení, výkon a regenerace po cvičení
- Přetrénování sportovců: fyziologie, měření a prevence
- Laboratorní měření napětí a stresu: Psychofyziologie stresu a vyhoření
- Pracovní stres, metody založené na měření stresorů: Aplikovaná terénní studie
- Matematické modely složitých fyziologických signálů
· Fyzicky aktivní pracovníci jsou schopni se vyrovnat se stresem výrazně lépe než jejich méně aktivní kolegové.
Fyzicky aktivní lidé zvládají stres lépe!
Aktivní lidé mají o 30% větší regenerační schopnosti ve srovnání s neaktivními osobami. "Imunita vůči stresu" a možnosti jejího využití je viditelná v denním, týdenním a ročním porovnání.

Fyzicky aktivní lidé se mohou lépe zotavovat a regenerovat během přestávek a rutinních pracovních úkolů, a tím šetří svéenergetické zdroje. Regenerační schopnosti se spouštějí rychleji během pracovního týdne a zůstávají na vysoké úrovni v průběhu týdne. Zdroje energie méně aktivních lidí se začínají spotřebovávat hned jak započne pracovní týden. Tento jev je fyziologicky znám, a nyní je prokázán v rozsáhlé databázi, která byla provedena Firstbeat Technologies. Databáze je založena na srdeční analýze Firstbeat. Analytická metoda, která byla v širokém rozsahu využita, zahrnuje přibližně 27 000 měření z téměř 10 000 finských zaměstnanců. V tomto vzorku, jsou definováni jako "fyzicky aktivní" ti lidé , kteří cvičili v mírné intenzitě po dobu delší než 3 hodiny týdně.
Trenér Matti Heikkilä testoval tisíce finských pracovníků a sportovců v průběhu své kariéry. Finský Sportovní institut ocenil jeho přínos. Výsledky jsou logické. Aktivní člověk má větší schopnost zvládat každodenní zátěž účinněji.
„Cvičení je také velmi přirozený způsob, jak pečovat o sebe sama“, dodává Heikkilä.
Dobrý fitness trénink je nárazníkem proti stresu.
Vyšší obsah kyslíku a jeho vliv na srdeční akci vysvětluje většinu výsledků. Fitness trénink zlepšuje výkonnost, která působí jako nárazník proti stresu a zlepšuje naši odolnost vůči stresu.
Wellness specialista Satu Tuominen z Firstbeat:
"Fyzická aktivita ovlivňuje regulaci autonomního nervového systému, snižuje krevní tlak a zvyšuje srdeční tepový objem, což snižuje srdeční frekvenci a snižuje zatížení srdce. Tělo tak lépe reaguje na změny. Typickým problémem je, že lidé neznají moc dobře své vlastní tělo a své limity. Abychom se dokázali dobře vyrovnat se zatížením a stresem, musí být v rovnováze naše jednotlivé zdroje. Role a využití regenerace není vždy dobře pochopena" říká Tuominen.
Firstbeat zaměstnává specialisty ve fyziologii, sportovních technologiích, Well-being službách a programování. Produkty jsou založeny na jedinečné kombinaci fyziologie, matematického modelování a pochopení změny chování a poskytují konkrétní a srozumitelnou zpětnou vazbu na fyziologické měření.
Mise Firstbeat
